Kreska to drugi po brwiach nieodzowny element makijażu zarówno tego jednodniowego jak i permanentnego. W makijażu permanentnym powiek  rozróżniamy kreskę dolną i kreskę górną.

Wbrew temu co niosą plotki, każde oko ma prawo do kreski zarówno dolnej jak i górnej, wszystko zależy tylko od tego jaki będzie jej kształt, grubość i długość i co chcemy tym makijażem osiągnąć. Może być to tylko podkreślenie linii powiek, przyciemnienie oprawy oczu albo wyraźny eyeliner nadający spojrzeniu ostrości i charakteru, a nawet mocna i gruba, geometryczna „kocia” kreska. Wszystko to zależy od oczekiwań klientki i predyspozycji jej oczu.

Jeśli chodzi  o to, która kreska jest bardziej potrzebna, górna czy dolna, to nieodzownie zawsze powinno się zaczynać od górnej kreski, gdyż to ona nadaje powiece kształt, zagęszcza optycznie rzęsy, wyostrza spojrzenie.

Dolna kreska jest uzupełnieniem górnej, bardzo zresztą potrzebnym, jednakże moc kreski dolnej znacznie odbiega od górnej z tej prostej przyczyny, że dolna powieka pełni zupełnie inną bardziej podrzędną estetyczną funkcję. Zbyt mocna kreska dolna potrafi zrobić więcej złego niż dobrego, optycznie zmniejsza oko, obciąża powiekę, sprawia, ze oko może wyglądać na starsze i bardziej zmęczone, dlatego przy wykonywaniu dolnej kreski, należy zwrócić uwagę by jej rola zamykała się do delikatnego podkreślenia zarysu i przyciemnienia oprawy oczu.

Kreski tak górna jak i dolna wykonywane są w 99,9% przypadków czarnym tuszem, gdyż ten kolor jest najbardziej odpowiedni do elementu jakim są oczy i najdłużej się utrzymuje w naskórku, nawet do 6 lat bez potrzeby poprawy. Jest to bardzo dobra wiadomość, z tej przyczyny, że makijaż permanentny powiek uważany jest za mało przyjemny a nawet bolesny. Istnieje możliwość częściowego znieczulenia miejscowo kremem Emla, jednakże z uwagi na bardzo wysoką wrażliwość tych okolic często znieczulenie okazuje się mało skuteczne. Na szczęście zabieg trwa krótko a efekty końcowe rekompensują przejściowy dyskomfort.

  • Po zabiegu powieki są zwykle opuchnięte i zaczerwienione. Stan ten ustępuje po ok. 12h
  • Całkowite wygojenie powiek następuje zwykle po 3-7 dniach, przez ten czas należy miejsca poddane zabiegowi smarować wazeliną (Linomag, Alantan, Maść wiesiołkowa)

Po wygojeniu przewidziana jest poprawka-korekta, której zadaniem jest uzupełnienie ciągłości linii, uzupełnienie ewentualnych ubytków pigmentu, wydłużenie lub pogrubienie linii.