Choć nazwa fale radiowe może brzmieć niezwykle technicznie, przy ich pomocy rozwija się najnowsza światowa kosmetologia. RF (z ang. Radio Frequency) to termin wykorzystujący częstotliwości radiowe podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Ten rodzaj promieniowania wchodzi w skład aktynoterapii (grec. aktinos – promień, therapia – leczenie). Występują tu wszystkie metody fizykalne korzystające z pola elektromagnetycznego (pem) na wszystkich zakresach widma. Jako pierwszy do celów leczniczych pem zastosował francuski fizjolog d’Arsonval w latach 80. XIX w. (z wykorzystaniem aparatów iskrowych wynalezionych przez Teslę).

Zabiegi z zastosowaniem fal radiowych nazywane są także diatermią lub radiage. Diatermia (z grec. ciepło przenikające) to grupa zabiegów, w których pola elektryczne, magnetyczne i elektromagnetyczne oddziałują na tkanki ustroju, powodując głębokie wewnętrzne przegrzanie. Drgania elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalnych układów elektronicznych, których działanie jest podobne do funkcjonowania oscylatora. Na rozkład linii sił pola elektrycznego zawartego pomiędzy dwiema elektrodami kondensatorowymi, a zatem na ilość wydzielanego ciepła, wpływają rozmiary elektrod w stosunku do obiektu przegrzewanego.

Najnowsze kosmetologia i dermatologia bardzo często sięgają po zabiegi z zastosowaniem fal radiowych. Metody te pomagają utrzymać zdrowie i piękny wygląd a przy tym są całkowicie bezpieczne i wykonywane jedynie przez odpowiednio wykwalifikowany i przeszkolony personel. Przy wykorzystaniu fal radiowych  można uzyskać efekt selektywnej redukcji tkanki tłuszczowej, usuwać cellulit oraz wspaniale ujędrniać i odżywiać skórę. Cały masaż z użyciem fal radiowych jest zupełnie bezbolesny i daje poczucie komfortu oraz relaksu.

Najważniejsze działanie biologiczne fal radiowych polega na przegrzewaniu włókien kolagenowych do temperatury 54C. Pod wpływem ogrzewania ulegają one dużemu skurczeniu, a dodatkowo także napięciu. Przegrzanie przyczynia się do przyspieszonego syntezowania przez fibroblasty białek niezbędnych do produkcji kolagenu i elastyny. To zjawisko daje efekt silniejszego napięcia skóry oraz bardzo poprawia jej elastyczność. Wewnątrz tkanek wytwarzane jest ciepło (endogenne), a pod wpływem działania pola elektrycznego następuje polaryzacja, czyli przesuwanie ładunków w atomach. W tkankach tworzone jest ciepło, a najbardziej przegrzewa się tkanka tłuszczowa, co pozwala na jej szybką redukcję.

Częstotliwość zabiegów:

Efekty terapii widoczne są już po kilku zabiegach. Zaleca się wykonywanie 4-10 zabiegów z częstotliwością raz w tygodniu.

Zabiegi termoliftingu dla skóry twarzy szyi i dekoltu dają następujące efekty:

  - likwidacja zwiotczeń – lifting twarzy, szyi i dekoltu
  - poprawa napięcia policzków
  - poprawa owalu twarzy – likwidację tzw. „chomików”
  - obkurczenie zwisającego podbródka
  - złagodzenie fałdów nosowo-wargowych
  - uniesienie opadających powiek górnych
  - wygładzenie zmarszczek i kurzych łapek
  - wzmocnienie odporności skóry
  - poprawa krążenia krwi – lepsze odżywienie tkanek
  - odprężenie mięśni twarzy – łagodniejsze rysy twarzy
   - spłycenie blizn

Przeciwwskazania do zabiegów RF

   1. Wiek poniżej 18 lat
   2. Rozrusznik serca
   3. Nowotwory
   4. Aktywne infekcje na powierzchni zabiegu, owrzodzenia, egzemy, wysypki
   5. Niektóre choroby stymulowane ciepłem
   6. Osłabiony system immunologiczny – AIDS HIV, zażywanie leków immunosupresyjnych
   7. Zmniejszona krzepliwość krwi i zażywanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
   8. Skłonność do keloidów
   9. Ciąża i karmienie piersią